Parker’ın Elektro-Hidrolik Pompa Sistemi, yüksek güçlü kaldırma uygulamalarında yakıt maliyetlerini düşürerek tamamen elektrikli araç çözümlerinin önünü açar

Ayrılmış güç dağıtımı daha küçük motorların kullanımını destekler ve verimliliği optimize eder

 

Warwick, Birleşik Krallık, 10. Mart 2020 Hareket ve kontrol teknolojilerinde dünya lideri olan Parker Hannifin Corporation'ın Mobil Sistemler Bölümü, inşaat, elleçleme ve madencilik pazarlarında yüksek güçlü kaldırma uygulamalarına yönelik Elektro-Hidrolik Pompa Sistemini (EHPS) pazara sundu. Yeni entegre çözüm yakıt maliyetinde %50'ye varan tasarruf fırsatı sunmakta ve müşterilere dizel motoru küçültme veya kaldırma fırsatı vererek optimize edilmiş, yüksek verimli, tamamen elektrikli bir araca kapı açmaktadır.

 

Çeşitli endüstrilerde ve toplumun çeşitli alanlarında elektrifikasyona geçiş konusunda görülen büyük değişim, çevre ve sürdürülebilirlik açısından olduğu kadar performans açısından da çeşitli faydalar sağlamaktadır. Sonuç olarak çok sayıda OEM, gelişmiş sürdürülebilirlik, daha fazla güvenlik ve giderek daha sıkı hale gelen emisyon düzenlemelerine uyumu destekleyen bu teknolojiden faydalanmak istemektedir.

 

Bu alandaki geleneksel çözümler, motorun enerji depolama veya geri kazanım özelliği olmadan yoğun talebe uygun şekilde boyutlandırıldığı çift güç dağıtımıyla çalışırlar. Ayrıca, içten yanmalı motorların (ICE) verimliliği (tork/hız çalışması) düşük olma eğilimindedir.

 

Parker, EHPS ile birlikte ayrıştırılmış yükler ve güç dağıtımı konusunda pazar genelindeki bir ihtiyacı karşılamıştır. Bu tasarım konsepti, çok daha iyi bir motor yönetimine kapı açarken enerji depolama ve geri kazanım işlevlerinden yararlanabilmeyi sağlamaktadır. Ayrı aktarma organları ile EHPS, güç noktasında çalışma sayesinde yüksek içten yanmalı motor verimliliği de sunmaktadır.

 

Parker’ın sistem çözümü, malzemeler indirilirken enerjiyi geri kazanma olanağı sunan motor ve pompa teknolojisinden oluşur ve hepsi bir güç çevirici tarafından kontrol edilir. Dâhili Parker yazılımı, sistem işlevleri ve işletimle ilgili arayüzü sağlarken çevresel manifoldlar ve sistem bileşenleri daha geniş hidrolik sistemdeki temel hizmetlere yönelik işlevsellik sağlar.

 

Verimliliği optimize etmek ve enerjiyi korumak, daha uzun çalışma sürelerini sağlayan yakıt/şarj süresine sahip hibrit ve tamamen elektrikli araçların üretimine giden yoldaki engelleri de kaldırmakta, böylece ağır hizmet tipi mobil uygulamalarda gereken zorlu iş döngülerinin gereklerini karşılamaktadır. Daha küçük boyuta sahip sabit hızlı motorun sağladığı avantajlar, verimlilik iyileştirmeleri sayesinde daha düşük ısı üretimi ve gelişmiş "durum" izleme işlevi sayesinde bakım ihtiyaçları da azalır.

 

Parker’ın ürettiği EHPS, çok çeşitli müşteri uygulamalarında test edilmiştir. Örneğin, hibrit bir tekerlekli yükleyicinin enerji gereksiniminde %50 azalma sağlanmıştır. Ayrıca, sistemin yüksek güç yoğunluğu daha küçük bir şasinin kullanılmasına izin vermiştir. Projede ayrıca hidrolik ısının önemli ölçüde düştüğü görülmüş; bu da pompa, fan motoru, fan ve radyatör gibi termal yönetim donanımının boyutlarının küçültülebilmesine kapı açmıştır.

 

Yerden tasarruf sağlayan bu entegre çözümün başarısı; kaldırma, indirme ve sürüşte daha hızlı operatör tepkileri ile verimlilikte iyileşmeler ve %30 yakıt tasarrufu sağlayan hibrit bir konteyner istifleyicide de elde edilmiştir. Sistemin modüler tasarımı ve kendi kendine diyagnostik özelliği sayesinde bakım da daha kolay hale gelmiş, yılda 5000 saatlik çalışma süresinde 100 tona kadar daha az CO2 emisyonu olacağı tahmin edilmiştir.

 

Parker; müşterinin risk seviyelerini azaltmak ve enerjiden tasarruf sağlayan bu teknolojinin diğer müşteri uygulamalarına uyarlanmasını kolaylaştırmak için Warwick'te son teknoloji ürünü bir elektrifikasyon sistemi geliştirme ve doğrulama tesisi açmıştır. Büyük, hassas, programlanabilir elektrik motorlarının sağladığı esneklikten yararlanılan bu tesiste, yükleme ve görev döngüsü profillerinin aynısı yapılabilmekte ve de sistem verimliliği, enerji kullanımı, koruma ve depolama süreçleri izlenebilmektedir.

 

Sistem ve yazılım geliştirilebildiğinden, diyagnostik doğrulandığından, işlevsel güvenlik onaylandığından ve sistem bir müşteri aracına kurulmadan önce ömür boyu güvenilirlik testi tamamlandığından, müşterilerin gelecekteki risk seviyeleri önemli ölçüde azaltılabilmektedir.

 

Parker Hannifin Hakkında
Fortune 250 listesinde yer alan Parker Hannifin, hareket ve kontrol teknolojilerinde dünya lideridir. Şirket, yüzyılı aşkın bir süredir, daha iyi bir gelecek sağlayacak mühendislik buluşlarına olanak tanıyor. www.parker.com veya @parkerhannifin adresinden daha fazla bilgi edinin.

Medya İrtibat Kişileri

Valéry Vançon
Pazarlama İletişimi Müdürü
Motion Systems Group Europe, Parker Hannifin
Tel: +33 (0)6 85 74 82 17
E-posta: vvancon@parker.com