Parker, hidrolik makine kontrol yeteneklerini genişletmek için IQAN-XC4x genişletme modülleri ailesini tanıttı

IQAN kontrol sistemleri tüm mobil makine kullanım ömrü boyunca verimliliği optimize eder

 

Mölnlycke, İsveç, 10. Mart 2020Hareket ve kontrol teknolojilerinde dünya lideri olan Parker Hannifin IQAN ailesi için yeni genişletme modüllerini pazara sundu. Yüksek performanslı modüllerin dört versiyonu, herhangi bir hidrolik mobil makinenin gereksinimlerini karşılamak için farklı şekillerde kullanılabilir ve bir IQAN-MC4x ana denetleyicisine bağlandığında IQAN kontrol sistemlerinin genişletilmesini kolaylaştırır. Ana modül ve genişletme modülü arasındaki iletişim özel IQAN protokolü üzerinden gerçekleştirilir ve klasik CAN veya CAN-FD (Esnek Veri Hızına sahip CAN) olarak çalışabilir. Modüller, minimum yapılandırma gereksinimleriyle hızlı ve kolay kurulum için tasarlanmıştır.

 

Başka bir yenilik de XC4’ün otomatik baud işlevselliğidir ve bu da aslında veri hızını önceden belirlemeye gerek kalmadan farklı hızda çalışan bir cihazdan veri almasını sağlar

 

En fazla 50 giriş ve 36 çıkış sunan XC4 ailesi, uygulamaların kolayca büyütülüp küçültülmesini sağlayan ortak bir bağlantı işlev şemasını paylaşır. Parker, genişletme modüllerini IEC 61508 SIL2 İşlevsel Güvenlik (FS) ile uyumlu olacak şekilde tasarlamıştır (sertifika alma süreci devam etmektedir). Güvenlik sertifikalı bir IQAN ana modülü ile birlikte kullanıldığında FS derecesi, modüllerin EN 13849-1 PLd standardına kadar (EN 13849-1 PLd dâhil) güvenlik işlevlerinin bir parçası olarak kullanılmasını mümkün kılmaktadır.

 

Sunulan dört modülden XC41, XC42 ve XC43; oransal mobil valflerin 1 mA çözünürlüğe kadar hassas kontrolü için tescilli bir Parker Hannifin çözümü olan CAM'ı destekler. Bu hassasiyet, örneğin vinçlerin hareketlerini kontrol ederken bir zorunluluktur. Ayrıca sıfır sapma kontrolü, mümkün olan en düşük çıkış ofset akımını ve sapmasını mümkün kılar.

 

XC41'de 18/8, XC42'de ise 18/16 G/Ç içerirken XC43 ve XC44 50/36 G/Ç içerir. Girişler şunları içerir: 0-5 V, 0-32 V ve 4-20 mA sensör sinyallerini okumak için 26 analog (voltaj/akım döngüsü) giriş; 50 KHz'e kadar hız ve konum sensörleri için altı zamanlayıcı girişi, pals genişliği modülasyonu (PWM) desteği; anahtar sinyalleri için 18 dijital giriş ve 10'a kadar oransal yön valfini kontrol etmek için 10 akım çıkışı. Çıkışlar şunları içerir: 6 A yükleri sürebilen sekiz PWM çıkışı (paralel olduğunda); LED lamba kontrolü için sekiz düşük taraf dijital çıkış; (IQAN tescilli).

 

155 x 166 mm'lik boyutuyla her tür sistem için yeterince küçük olan IQAN-XC4x ailesi sayesinde kurulum bundan daha kolay olamazdı. Tipik olarak mobil makinelerin kullanıldığı zorlu çalışma koşullarına dayanıklı olması için XC4 genişletme modüllerinde yüksek güvenilirlikli Molex MX123 konnektör sistemi kullanılmıştır. MX123 özellikle zorlu ortamlar ve yüksek titreşimli uygulamalar için üretilmiştir. Kasa IP66+IP69K standardında, sağlam mekanik tasarıma sahiptir.

 

Parker Hannifin Hakkında
Fortune 250 listesinde yer alan Parker Hannifin, hareket ve kontrol teknolojilerinde dünya lideridir. Şirket, yüzyılı aşkın bir süredir, daha iyi bir gelecek sağlayacak mühendislik buluşlarına olanak tanıyor. www.parker.com veya @parkerhannifin adresinden daha fazla bilgi edinin.

Medya İrtibat Kişileri

Valéry Vançon
Pazarlama İletişimi Müdürü
Motion Systems Group Europe, Parker Hannifin
Tel: +33 (0)6 85 74 82 17
E-posta: vvancon@parker.com