Parker, tarım makineleri için ISOBUS işlevlerine sahip uygulama temelli HMI sistemini piyasaya sürüyor

Sağlam ve kullanımı kolay çözüm, kabin içi merkezi HMI ekranı özelliğine sahip

 

Istanbul, Turkiye, 13. Haziran 2018Hareket ve kontrol teknolojilerinde dünya lideri Parker Hannifin Corporation’ın Elektronik Kontroller İş Birimi, Pro Display 10 ISOBUS sistemini tanıttı. Bu sistem, şirketin yeni ISOBUS Suite uygulamasını içeren uygulama temelli insan-makine arayüzü (HMI) sistemidir. Sistem; traktörler, hasat makineleri ve kendinden tahrikli makineler gibi tarım sektöründe kullanılan araçlar ve makineler için geliştirilmiştir.

 

Geçmişte her tarım makinesi ve araç kombinasyonu, üreticinin patentli çözümüne dayalı bağımsız bir terminalin kullanılmasını gerektiriyordu. Artık ISO 11783 sayesinde üreticiden bağımsız olarak ISO standartlarına uygun farklı araçlarıçalıştırmak için tek bir terminal kullanılabilir. Parker, ISOBUS işlevlerini Pro Display sistemine ayrı bir uygulama olarak yerleştirmiştir. Bu sistem, aynı zamanda benzersiz bir şekilde aracın ana HMI ekranı olarak da kullanılabilir. Kabinde ISOBUS terminali için ayrı bir alana gerek olmaması, sistemin toplam masraflarını ve alan gereksinimlerini azaltır.

 

Makine kabininde, tek bir HMI ekranına sahip olmak makine işlevselliğini, tanılamayı, verimlilik araçlarını hatta bilgi-eğlence sistemlerini bile merkezi ve uygun maliyetli bir çözümde kullanışlı bir şekilde birleştirir.

 

Parker tarafından geliştirilen ISOBUS Suite, ISOBUS işlevlerine yönelik bir uygulamadır. Bu işlevlere, ISOBUS uyumlu uygulamalar için kullanıcı arabirimi işlevi gören ISOBUS-UT dahildir. Ayrıca uygulamada ISOBUS ağı için kolay veri aktarımını sağlayan bir dosya sunucusu ve görev kontrol cihazı da bulunur. Bu sayede ekran, hassas değişken-oran kontrolü ve gerçek veri değerlerinin dokümantasyonu görevlerini gerçekleştirebilir.

 

Yeni ürünün en önemli avantajlarından biri, tamamen entegre tasarımıdır. Uygulama temelli sistem; enstrümantasyon, kontroller ve ayarlama için tüm önemli HMI işlevlerinin merkezi bir HMI ekranına entegre edilmesini sağlar. Entegrasyonun diğer bir avantajı, çalışma sırasındaki karmaşıklığın ve hata riskinin azaltılmasıdır. Bu avantaj ise kullanıcı açısından verimliliği ve ergonomiyi artırır. Parker, Pro Display sistemi için uygulamaların hızlı ve kolay bir şekilde geliştirilmesini sağlayan ve başarısını kanıtlamış UX Toolkit programlama aracını sunar.

 

ISOBUS Suite uygulamasının kolay ölçeklenebilirliği ve uyarlanabilirliği, yazılımın en önemli özelliklerindendir. Bu esneklik iki farklı kontrol sisteminin ekranda aynı anda gösterilmesini sağlar. Ayrıca gerekirse dinamik Parker ISOBUS Suite uygulaması, OEM müşterisinin diğer uygulamalarıyla kolayca entegre edilebilir.

 

Pro Display 10 ISOBUS, mükemmel performans düzeyi sağlamak için güçlüçift çekirdekli bir işlemci ve 1 GB RAM kullanır. Birim, üst düzey 10,1 in. LCD ekrana sahiptir. Bu ekran, HMI sisteminin ihtiyaçları ve makinenin çalıştırıldığı zorlu ortamlar için optimize edilmiştir. Ekranda Düzlem İçi Anahtarlama (IPS) teknolojisinin kullanımı, mükemmel renk üretimine ve geniş görüş açılarına sahip net görüntüler elde edilmesini sağlar. Dokunmatik arabirim; kullanıcıyla sezgisel, hızlı ve hassas etkileşim kurulmasına yardımcı olur. Platform, istendiği takdirde uzatan kumanda düğmeleri veya dişli çark kullanılarak da kontrol edilebilir.

 

Pro Display 10 ISOBUS, 1 Mbps'ye kadar iletişimi destekleyen dört farklı CAN arabirimi dahil olmak üzere çok çeşitli iletişim arabirimleri kullanır. Ayrıca yazılım kontrollü sonlandırma sayesinde kurulum işlemi kolaylaşır. USB, RS232, Ethernet ve kablosuz (Bluetooth ve WLAN) gibi arabirimlerin yanı sıra ses, FM radyo ve kamera arabirimleri gibi bilgi-eğlence sistemleri de uygulamaya dahil edilmiştir.

 

Parker Hannifin Hakkında
Parker Hannifin, hareket ve kontrol teknolojilerinde dünya lideri bir Fortune 250 firmasıdır. 100 yıl boyunca şirketimiz, mobil, endüstriyel ve havacılık sektörlerindeki müşterilerini başarıya taşımaktadır. Parker, 61 yıl üst üste hissedarlarına ödediği yıllık temettülerde artışa gidebilmeyi başarmış olup bu başarısıyla S&P 500 endeksinde mevcut firmalar arasında en uzun süreyle temettü artışı sağlayan ilk beş firma arasında yer almaktadır. Daha fazla bilgi almak için www.parker.com adresini ziyaret edin ya da sosyal medyada @parkerhannifin hesaplarını takip edin.

 

2007 yılında kurulan Parker Türkiye, kuruluşunun 10. yılında içlerinde Çekya, Polonya, Macaristan ve Rusyanın da olduğu 28 ülkeden oluşan yeni bölgesinde Parker Merkez ve Doğu Avrupa SatışŞirketi (SC CEE) adı altında müşterilerine ve iş ortaklarına güçlü ve deneyimli ekibi ve profesyonel dağıtım ağı ile komple ürün ve sistem çözümleri sağlamaktadır. Parker SC CEE, tek bir tedarikçiden sağlanabilecek en genişürün yelpazesine sahip hareket ve kontrol sistemleri tedarikçisidir. Parker hakkında daha fazla bilgi almak için www.parker.com adresini ziyaret edin ya da sosyal medyada @parkerturkiye hesaplarını takip edin.

Medya İrtibat Kişileri

Ercan Pala
Stratejik Pazarlama Koordinatörü
Parker Hareket ve Kontrol Sist. Ltd. Şti
Telefon: +90 216 501 98 17
E-Mail: ercan.pala@parker.com