Parker, "arazi" mobil uygulamalarda hidrolik fonksiyonların hassas, gerçek zamanlı kontrolü için yeni IQAN® SIL2/PLd kontrol cihazlarını piyasaya sürüyor

Üç yeni MC4x serisi kontrol cihazı, IQANdesign5 ile sağlam, gerçek zamanlı performans ve kolay entegrasyonu birleştiriyor

 

Istanbul, Turkiye, 13. Haziran 2018 – Parker Hannifin'in Elektronik Kontroller İş Birimi, mobil makine uygulamaları için yeni fonksiyonel emniyet kontrol cihazları piyasaya sürdü. Yeni RISE (SP) sertifikalı IQAN-MC4xFS kontrol cihazları, yüksek seviyede sağlamlık ve basit sistem entegrasyonu sunmanın yanı sıra, ağır mobil makineler için gereken güvenlik standartlarını karşılamada daha uygun maliyetli bir yol bulabilmek için geliştirildi. Bu uygulamalar arasında konteyner istifleyici (reach stacker), hava platformu, çöp kamyonu yükleyicisi, mobil vinç, teleskobik yükleyici (telehandler) ve kablo ile dümen kontrolü yapılan orman makinesi ve inşaat makinesi yer alıyor.

 

Hidrolik valflerin kontrolü için tasarlanan ve IEC 61508 SIL2 sertifikası bulunan IQAN-MC4xFS, elektronik kontrol cihazlarının güvenlik işlevleri ile SIL2/PLd'ye kadar gerekli şekilde geliştiği mobil makine uygulamaları için ideal bir tercihtir. Makine Direktifi, kontrol sistemlerinin tehlikeli durumlarıönleyecek şekilde tasarlanması gerektiğini ve EN ISO 13849-1:2015 güncellemesiyle, artık kontrol cihazıüreticileri tarafından güvenlik derecelendirmelerinin (SIL/PL) gerekli olduğu güvenlik fonksiyonları için bir sınır bulunduğunu belirtiyor. IQAN-MC4xFS, sertifikasız denetleyicilerin daha önce kabul edildiği uygulamalarda kullanıma uygundur.

 

Parker’ın önceki MC4x modellerinin başarısıüzerine kurulan yeni IQAN-MC4xFS, tam pim uyumluluğu ile uygulama gereksinimlerini karşılamak için önemli miktarda izleme işlevi içeriyor. Ayrıca tehlikeli arızalarla birlikte genişletilmiş başlangıç testlerinin çalışma anı teşhisi gibi genişletilmiş teşhis önlemleri de getirildi. Diğer özellikler arasında kilit asmasıçekirdeğindeki güvenlikle ilgili uygulamalar, ECC korumalı Flash ve RAM ve güvenlik sertifikalı bir Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi yürütmesi yer alıyor.

 

Parker, MC4xFS kontrol cihazının üç sürümünü sunuyor: bir veya iki güvenlik işlevi için düşük maliyetli ve görev odaklı kontrol desteği sağlayan MC41FS; orta ölçekli uygulamalar ve I/O dağıtımı için daha fazla güvenli çıktı sunan MC42FS; ve çoklu emniyet fonksiyonlarını içeren uygulamalar için geniş merkezli bir kontrol cihazı olan MC43FS.

 

Hidrolik sistemlerin kesin, gerçek zamanlı kontrolünü sağlayan Parker'ın IQAN-MC4xFS kontrol cihazları, IQAN-MC4x'in en gelişmiş standartta otomotiv sınıfı emniyet bileşenlerini içeren performansına uygun versiyonları ile aynı sağlam donanıma dayanıyor. Ölçeklenebilir özellik setleri, bağlantı ve aynı pim ayarlaması uygulamaların çoğaltılmasını veya azaltılmasını kolaylaştırıyor.

 

Parker, küçük bağımsız alt sistem kontrollerinden entegre IQAN sistemlerindeki tam makine kontrolüne kadar çoklu modül veya geniş merkezli kontrol cihazı ile çözümler sunuyor. IQAN araç zincirini kullanarak karmaşıklıkta yönetilemeyen büyüme oluşturmadan daha büyük sistemler ortaya çıkarmak mümkündür.

 

Yeni IQAN-MC4xFS kontrol cihazları, yeni makine işlevselliğinin daha hızlı geliştirilmesine olanak tanıyan müşteri uygulamalarında uygulamayı basit ve kolay hale getirmek için tasarlanmıştır. Programlama, simülasyon, test, üretim, servis ve bakım için sezgisel bir araç olan kurulu IQANdesign platformu ile tam uyumluluk sağlayarak desteklenerek etkinleştirilir.

 

Parker Hannifin Hakkında
Parker Hannifin, hareket ve kontrol teknolojilerinde dünya lideri bir Fortune 250 firmasıdır. 100 yıl boyunca şirketimiz, mobil, endüstriyel ve havacılık sektörlerindeki müşterilerini başarıya taşımaktadır. Parker, 61 yıl üst üste hissedarlarına ödediği yıllık temettülerde artışa gidebilmeyi başarmış olup bu başarısıyla S&P 500 endeksinde mevcut firmalar arasında en uzun süreyle temettü artışı sağlayan ilk beş firma arasında yer almaktadır. Daha fazla bilgi almak için www.parker.com adresini ziyaret edin ya da sosyal medyada @parkerhannifin hesaplarını takip edin.

 

2007 yılında kurulan Parker Türkiye, kuruluşunun 10. yılında içlerinde Çekya, Polonya, Macaristan ve Rusyanın da olduğu 28 ülkeden oluşan yeni bölgesinde Parker Merkez ve Doğu Avrupa SatışŞirketi (SC CEE) adı altında müşterilerine ve iş ortaklarına güçlü ve deneyimli ekibi ve profesyonel dağıtım ağı ile komple ürün ve sistem çözümleri sağlamaktadır. Parker SC CEE, tek bir tedarikçiden sağlanabilecek en genişürün yelpazesine sahip hareket ve kontrol sistemleri tedarikçisidir. Parker hakkında daha fazla bilgi almak için www.parker.com adresini ziyaret edin ya da sosyal medyada @parkerturkiye hesaplarını takip edin.

Medya İrtibat Kişileri

Ercan Pala
Stratejik Pazarlama Koordinatörü
Parker Hareket ve Kontrol Sist. Ltd. Şti
Telefon: +90 216 501 98 17
E-Mail: ercan.pala@parker.com