En yeni Parker "akıllı" sensörleri Endüstri 4.0'a doğru ilerlemeyi destekliyor

P8S CPS pnömatik silindir sensörleri, akıllı işlevler sunuyor

 

Istanbul, Turkiye, 13. Haziran 2018Hareket ve kontrol teknolojilerinde dünya lideri Parker Hannifin, pnömatik silindirlere uygun yeni P8S CPS "akıllı" sensörler serisiyle Endüstri 4.0 girişi inisiyatifini destekliyor. Sensörler; bilgi toplama, bu bilgileri yerel olarak işleme ve üst düzey kontrol cihazları ve/veya yerel ağlarla iletişim kurma gibi akıllı işlevlere sahiptir.

 

Parker Hannifin'in "akıllı pnömatik" olarak adlandırdığıüç temel yapı taşı vardır: sensörler, işlemciler ve iletişim protokolleri P8S CPS serisi, şirketin pnömatik teknolojisine uygulanabilecek mevcut sensörleri araştırdığı bir projenin parçası olarak geliştirildi. Bu süreçte edinilen teknolojik ve teknik bilgiler, gelecekte öğrenme eğrilerinin ve pazara sürüm sürelerinin önemli ölçüde azaltılmasını sağlayarak Fabrika Otomasyon projelerine aktarılacaktır.

 

P8S CPS Sürekli Konum Sensörü, silindirdeki bir pistonun konumunun hızlı, hassas, yüksek çözünürlüklü ve temassız bir şekilde algılanmasını sağlar. Daha da önemlisi piston mıknatısının doğrudan algılanması için ayrı konum kodlayıcılarına ve ek mekanik parçalara gerek kalmaz.

 

Ortak T slotu boyutlarına sahip silindirler, doğrusal aktüatörler ve gripper’lar için P8S CPS sensörler, ek aksesuarlara gerek olmadan monte edilebilir. Yuvarlak çubuk, bağlantıçubuğu ve profil silindirler gibi diğer silindir türleri için basit bir adaptör kullanmak yeterlidir. Sensör, piston silindirine dışarıdan monte edilebildiği için karmaşık entegrasyon gereksinimleri ortadan kalkar veya piston kolunda yer açılmasına gerek olmaz. Bu sayede kurulumdan itibaren zamandan ve masraflardan tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca sensör, yan kısımlardaki destek çubukları sayesinde vida sıkılmadan önce konumunda sabitlenir ve düşmez. Sensör, çalışma sırasında darbe ve titreşimle karşılaşsa bile bu sağlam vida sayesinde istenilen konumda sabit durur. Sensör ayarları, "teach pad" veya "IO-Link" kullanılarak montaj sırasında veya sonrasında ayarlanabilir.

 

P8S CPS sensörleri; analog sinyaller, IO-Link süreç verileri veya esnek anahtarlama noktası (LED gösterge, çıktı durumunu gösterir) aracılığıyla sürekli olarak veri sağlar. Konum verilerinin sürekli olarak aktarılması, pnömatik silindirlerin işlevselliğini arttırır ve onları daha akıllı ve bu sayede çok yönlü hale getirerek ilerlemeye yardımcı olur. Bunu göz önüne aldığımızda ambalajlama gibi tüketim ürünleri piyasası başta olmak üzere kalite gözetimi ve süreç kontrolü gibi alanlarda mühendislik sorunlarınıçözmek mümkün olabilir. Taşıma, küçük parça montajı, makine üretimi, elektronik uygulamalar ve güneş enerjisi kullanan uygulamalar da bu gelişmelerden yararlanabilecektir.

 

Sensörlerin, 32 ile 256 mm arasında değişen hem analog hem de IO-Link sürümleri bulunur. Çalışma sıcaklık aralığı -25 ile +75°C arasındadır. Koruma sınıfı ise IP67'dir.

 

Parker Hannifin Hakkında
Parker Hannifin, hareket ve kontrol teknolojilerinde dünya lideri bir Fortune 250 firmasıdır. 100 yıl boyunca şirketimiz, mobil, endüstriyel ve havacılık sektörlerindeki müşterilerini başarıya taşımaktadır. Parker, 61 yıl üst üste hissedarlarına ödediği yıllık temettülerde artışa gidebilmeyi başarmış olup bu başarısıyla S&P 500 endeksinde mevcut firmalar arasında en uzun süreyle temettü artışı sağlayan ilk beş firma arasında yer almaktadır. Daha fazla bilgi almak için www.parker.com adresini ziyaret edin ya da sosyal medyada @parkerhannifin hesaplarını takip edin.

 

2007 yılında kurulan Parker Türkiye, kuruluşunun 10. yılında içlerinde Çekya, Polonya, Macaristan ve Rusyanın da olduğu 28 ülkeden oluşan yeni bölgesinde Parker Merkez ve Doğu Avrupa SatışŞirketi (SC CEE) adı altında müşterilerine ve iş ortaklarına güçlü ve deneyimli ekibi ve profesyonel dağıtım ağı ile komple ürün ve sistem çözümleri sağlamaktadır. Parker SC CEE, tek bir tedarikçiden sağlanabilecek en genişürün yelpazesine sahip hareket ve kontrol sistemleri tedarikçisidir. Parker hakkında daha fazla bilgi almak için www.parker.com adresini ziyaret edin ya da sosyal medyada @parkerturkiye hesaplarını takip edin.

Medya İrtibat Kişileri

Ercan Pala
Stratejik Pazarlama Koordinatörü
Parker Hareket ve Kontrol Sist. Ltd. Şti
Telefon: +90 216 501 98 17
E-Mail: ercan.pala@parker.com